Urbánny a suburbánny

Mestá sú jedinečné a neopakovateľné. Ich poetiku opisuje Italo Calvino v známom románe Neviditeľné mestá (1972), ku ktorému sa z času na čas, ale v akýchsi pravidelných cykloch, obraciam. Píše aj o meste Klarica, ktoré malo pohnuté dejiny: „V Klarici sa vystriedali obdobia úpadku a bujnenia. Viackrát sa zmenilo obyvateľstvo a zvyky. Ostalo meno, miesto a najodolnejšie predmety. Nik nevie, kedy stáli korintské ozdobné hlavice na svojich stĺpoch, jeden z nich však bol dlhé roky v kuríne, kde slúžil ako podstavec na znáškový kôš. Ľudia stratili vedomie chronologickej následnosti období.“
Podobnosť Calvinových vymyslených miest so skutočnosťou asi nie je náhodná a „korintských hlavíc v kurínoch“ by sme našli aj u nás dosť. Naše mestá bujnejú, vzďaľujú sa od svojich najstarších stredov, rozlievajú sa do krajiny v podobe útvarov, ktoré nedokážeme ani pomenovať. Urbánne sa mení na suburbánne, kde história dostáva falošnú šancu predvádzať sa vo všemožných štýlových variáciách rezidenčnej architektúry. Od podnikateľského baroka sme postupne prešli ku katalógovým bungalovom a viladomom. Na okrajoch miest sa rozrastajú patchworkové koberce pochybnej urbánnej kvality.
Na druhej strane suburbánne prostredie provokuje ambicióznejších k originálnym výkonom, čím prispievajú k významovej identifikácii v takomto prostredí. Hľadá sa nová architektúra? Pravdepodobne áno. Mimo mesta nachádzame nové témy, ktoré pracujú s prostredím inak ako predtým. Vkladajú do neho zárodky nových pohľadov a ukážky nových životných scenárov rezidenčnej architektúry (M. Jančok, P. Jurkovič), ale aj spôsobov ako kultivovane zdieľať krajinu a prírodu (ateliér LABAK, FA STU a Bergen School of Architecture). Širší pohľad na problémy mesta a suburbií cez optiku humanitných vied ponúka inšpiratívna teoretická úvaha J. Bencovej. Určite vás však bude zaujímať aj tohtoročná Cena ARCH či správy z Pohody a Benátok od nášho spoľahlivého dopisovateľa Imra Vaška.

Informácie o knihe
Vydavateľ: Eurostav
Jazyk: slovenský
Rok vydania: 2016
Počet strán: 76
ISBN: 977133532600407

Napísať recenziu

Vaše meno:

Vaša recenzia:

Poznámka: HTML nie je preložené!

Hodnotenie: - +

Opište kód z obrázku:

O nás:

 

 

Predajňa ARCHBooks vznikla v máji v roku 2014 pod vedením vydavateľstva Eurostav.

Vydavateľstvo bolo založené v máji 1995. V dnešnej dobe vydavateľstvo vydáva časopis ARCH, časopis Eurostav a knižné publikácie pre odbornú aj širokú verejnosť .

V predajni ARCHBooks, ktorú nájdete na Námestí slobody 19 na Fakulte architektúry v Bratislave, nás môžete navštíviť počas pracovných dní a zakúpiť si, či len tak prelistovať knihy z oblasti architektúry, stavebníctva, dizajnu, filozofie, výtvarného umenia či fotografie. Ak je predajňa príliš vzdialená a navštíviť nás osobne je pre Vás náročnejšie, radi Vám Vaše knihy pošleme priamo k Vám domov.

V našej predajni nájdete, prípadne Vám vieme objednať, tituly od dodávateľov Slovart, Partner Technik, Pemic, Kosmas, Albatros Media, Thames and Hudson, Laurence King, Routlage, De Gruyter  a mnoho iných.

Tešíme sa na Vašu návštevu a prajeme veľa pekných chvíľ pri čítaní kníh

Váš ARCHBooks

FOTO:

 

 

 

Top